Browse By

Friendy i liny – podstawowa asekuracja wspinacza

Friendy i nowoczesne liny wspinaczkowe zmieniły sposób asekuracji alpinistów i wszystkich amatorów wspinaczki wysokogórskiej. Jaki sprzęt wybrać? Przedstawiamy podstawowy podział lin i prezentujemy zasadę działania friendów.

Rodzaje lin wspinaczkowych i ich przeznaczenie

Liny pojedyncze – nazywane także dynamicznymi

Dynamiczne liny występują w grubości od 8 mm do 10,5 mm. Najcieńsze z nich są linami profesjonalnymi – dedykowane na sportowe drogi o dużej trudności. Zwykle mają długość 60 m. Jeśli zaczynasz przygodę ze wspinaczką, będzie to prawdopodobnie Twoja pierwsza lina! Polecamy linę dynamiczną Tendon Smart, która łączy bardzo dobrą jakość z korzystną ceną: https://a5sklep.pl/lina-dynamiczna-tendon-smart-10mm-50m-p-174.html .

Liny podwójne – nazywane także połówkowymi

Są używane na wielowyciągowych szlakach w górach, które cechują się bardziej skomplikowanym przebiegiem. Ich grubość to około 8-9 mm, a długość to około 60 m na jedną żyłę. Dzięki rozdzieleniu przebiegu żył zyskujemy większe poczucia bezpieczeństwa.

Liny bliźniacze

Są coraz rzadziej używane. Jest to lekki typ lin, który stosuje się w parach, a żyły wpinamy do tego samego karabinka.

Liny statyczne

Cechuje je niska rozciągliwość i niski procent wydłużenia dynamicznego. Przez woje cechy jej zastosowanie ogranicza się do prac na wysokości, lin poręczowych i transportu.

Linki pomocnicze

Są to liny, których nie można zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii. Pomagają w transporcie i tworzeniu repsznurów.

Friendy czy kości?

Friendy to inaczej kości mechaniczne. Na rynku są obecne niemalże od czterech dekad i stały się niezbędnym elementem wspinaczkowego ekwipunku alpinistów i himalaistów. Przyrządy te zmieniły sposób zabezpieczenia się w górach. Co zapewniają? – asekurację w zwężających się szczelinach. Główni producenci (Black Diamond, DMM, Rock Empire) oferują szeroką gamę rozmiarów i typów kości mechanicznych. Zatem jaki produkt wybrać? Friend DMM Dragon to urządzenie walijskiej produkcji, które jest jednym z najlepszych na rynku (dostępne w a5sklep: https://a5sklep.pl/friend-dragon-dmm-rozmiar-1-p-746.html ). Kształt krzywek pozwala wpinaczowi na bardzo precyzyjne zamontowani kości w szczelinie, a kształt triggera pozwala na swobodną obsługę nawet w bardzo grubych, zimowych rękawicach. Dwuotworowa stopka zapewnia pozwala na zastosowanie podwójnej pętli bez osłabienia konstrkcji frienda. Jeśli szukacie całych zestawów w różnych rozmiarach, to nie wahajcie się odwiedzić stronę producenta, który zostawia klientom wolną rękę i pozwala dobrać urządzenia według ulubionej kolorystyki.

Prezentowany sprzęt to absolutny niezbędnik każdego współczesnego wspinacza. Jeśli macie do czynienia ze wspinaczką, czy  po prostu chcecie zacząć przygodę z taternictwem, to prezentowane produkty to podstawa dobrej asekuracji w górach.