Browse By

Działalność gospodarcza w Hiszpanii- załóż firmę najszybciej, jak to tylko możliwe

Własną firmę można tak naprawdę prowadzić wszędzie. Brak konieczności przywiązywania się do etatu jest czymś niezwykle atrakcyjnym dla wielu osób. Daje to szanse na praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju, ale też nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem.

Własną działalność gospodarczą można zarejestrować w rodzimym kraju, ale można też zrobić to za granicą. Trzeba tylko mieć świadomość tego, że ustawodawstwo w innym kraju może się znacząco różnić od tego, co znaliśmy do tej pory z Polski. W takim przypadku bardzo przydatne mogą okazać się usługi księgowe. Jak wobec tego wygląda samozatrudnienie w Hiszpanii i czym różni się od spółki? Jakie są etapy tworzenia własnej firmy i czy można zrobić to na własną rękę?

Samozatrudnienie w Hiszpanii krok po kroku

Samo zakładanie firmy w Hiszpanii w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest odrobinę łatwiejsze od rejestracji spółki. Warto jednak wiedzieć o tym, że w Hiszpanii rejestracja spółki jest równie często wybieraną opcją- za pewne też ze względu na korzystne opodatkowanie takich podmiotów przez pierwsze dwa lata ich działalności na rynku. Oznacza to niższą stawkę podatkową w stosunku do podmiotów już dłużej działających na rynku. Poszczególne etapy tworzenia własnej firmy są następujące:

  • Wyrobienie sobie numeru NIE, jeśli do tej pory jeszcze takiego nie mamy. Jest to numer, który identyfikuje cudzoziemców na terenie Hiszpanii. Można go wyrobić poprzez złożenie wniosku w konsulacie lub też na dowolnym, wybranym przez siebie posterunku policji.
  • Konieczne jest wymyślenie nazwy firmy i uzyskanie urzędowej informacji o tym, że nazwa jest wolna i możliwa do wykorzystania.
  • Należy zarejestrować podmiot w urzędzie skarbowym.
  • Trzeba też zgłosić się do hiszpańskiego ubezpieczenia społecznego. Pozwala to na korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie kraju.
  • Firma musi być też zarejestrowana w urzędzie podatkowym. Podmiot będzie zobligowany do przekazywania regularnych rozliczeń prowadzonej działalności.

Konieczne jest posługiwanie się językiem urzędowym, który obowiązuje na terenie kraju- językiem hiszpańskim. Bardzo wiele kwestii formalnych można wykonać bez wychodzenia z domu, poprzez możliwość kontaktowania się z urzędami poprzez wyznaczone do tego celu platformy. Znacząco skraca to czas konieczny do rejestracji firmy.

A jeśli spółka to jakiego rodzaju?

Możliwość zarejestrowania spółki w Hiszpanii to sensowna alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest tutaj rejestracja spółki w formie podmiotu z ograniczoną odpowiedzialnością. Stworzono nawet specjalny wariant tej spółki kapitałowej, w którym ograniczono kwestie formalne i czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu. Wariant ten określany jest jako „nowe przedsiębiorstwo”. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością majątki odrębne wspólników nie są w ogóle brane pod uwagę- odpowiedzialność za losy spółki wynosi dokładnie tyle, ile wniesione w nią udziały.

Aby móc zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie trzeba nawet mieć wspólników- można zrobić to samodzielnie. Ważne jest natomiast to, że konieczne jest wykazanie kwoty kapitału początkowego na koncie firmowym spółki, co obecnie wynosi około 3000 euro.