Browse By

Zalety jazdy rowerem

Z roku na rok coraz bardziej popularne staje się uprawianie sportu, jedni biegają, inni jeżdżą na rolkach, uprawiają fitness, jeszcze inni zakochani są w jodze, czy regularnych ćwiczeniach na siłowni. Jest wiele rodzajów aktywności fizycznej, po które sięga coraz więcej osób. Jedną z najbardziej popularnych jest kolarstwo, które w wydaniu amatorskim często bywa nazywane jazdą na rowerze. Trudno się dziwić, że rowery cieszą się coraz większą popularnością, biorąc pod uwagę szereg zalet, jakie niesie ze sobą jazda na rowerze.

1. Jazda na rowerze jest dla każdego – na rowerze może jeździć każdy niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy masy ciała. Rower pozwala na dostarczenie organizmowi ruchu bez ograniczeń. Aby zacząć jeździć na rowerze nie trzeba mieć ani dużej siły, ani ogromnej wytrzymałości czy szybkości. Wystarczy umiejętność utrzymania równowagi, wszystkie pozostałe elementy to kwestia dobrania własnego tempa, odpowiedniej trasy czy roweru.

2. Jazda na rowerze poprawia krążenie – jak każda aktywność fizyczna również jazda na rowerze niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla kondycji fizycznej i zdrowia. Kolarstwo nie tylko poprawia krążenie, ale też pozwala na poprawę wytrzymałości, sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów oraz buduje mięśnie zwłaszcza nóg i kręgosłupa.

3. Jeździć można wyczynowo – kolarstwo to jeden ze sportów olimpijskich, zatem jeśli jazda na rowerze pochłania sportowców od dzieciństwa, mogą uczynić z niej sposób na życie. W późniejszym wieku również można uprawiać kolarstwo wyczynowo, nie jest to może już rywalizacja na poziomie olimpijskim, ale nadal można brać udział w wyścigach i rajdach z innymi kolarzami – amatorami. Uprawiając ten rodzaj jazdy na rowerze dobrze będzie wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, a więc przede wszystkim rower o odpowiednich parametrach oraz odzież, która wpłynie na komfort jazdy (taką odzież można znaleźć na www.am-cycling.com/product-category/mens-cycling-apparel/).

4. Jeździć można rekreacyjnie – uprawianie jazdy na rowerze nie koniecznie musi wiązać się z wyczynowym pokonywaniem kolejnych rekordów, może to być także sposób na odpoczynek, zwiedzanie okolicy i spędzanie czasu z rodziną. Jednym słowem jazda na rowerze może być także sposobem na relaks i turystykę.

5. Rower to środek transportu – inną zaletą roweru jest również to, że może być on traktowany jako środek transportu i przemieszczania się z punktu A do punktu B.

To zaledwie niektóre z zalet jakie ma kolarstwo, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na jazdę na rowerze jako rodzaj ich codziennej aktywności fizycznej.