Browse By

Wskazówki na dobry początek – czyli porady od trenera biegania

Bieganie może wydawać się prostym i bezkontuzyjnym sportem. Jednak gdy przyjrzymy się temu zajęciu bliżej znajdziemy szczegóły, techniki, diety oraz specjalne ubrania do biegania. Wszystko to po to, by mieć jak najlepsze efekty i „wyciągnąć” z tego sportu jak najwięcej. Bieganie jest dosłownie dla każdego, ale jak przed każdą przygodą z jakąkolwiek dyscypliną sportową, zawsze lepiej sięgnąć po poradę doświadczonego trenera.

Bieganie – co radzą trenerzy

Bieganie jest wspaniałym sportem. Biegając czujesz przestrzeń, wolność. Dodatkowo po wysiłku mamy gwarantowany wybuch endorfin, które zapewniają nam świetne samopoczucie na cały dzień. Jeśli jednak niewłaściwie podejdziesz do tego rodzaju wysiłku, możesz szybko złapać kontuzję i stracić motywację do dalszych treningów. Gdy rozpoczniesz bieganie, niezależnie od tego czy rekreacyjnie, czy przygotowujesz się do dłuższego biegu z okazji jakiegoś wydarzenia – zapytaj kogoś doświadczonego jak najlepiej zacząć. Trener personalny biegania zwróci uwagę na szczegóły, o których możesz nawet nie mieć pojęcia.

Po pierwsze: zadbaj o zdrową wagę i nie popadaj w obsesję. Wiadomo, że każdy ma inny organizm, który inaczej reaguje na wysiłek fizyczny. Do sportu warto także dodać zbilansowaną dietę, która przyspieszy osiągnięcie sukcesu.

Po drugie: odpowiednio się motywuj. Fajnie jeśli znajdziesz kompana, z którym będziesz pokonywał kilometry. Bieg we dwójkę daje większą motywację do ćwiczeń. Jeśli zaś nie masz nikogo takiego, urozmaicaj sobie bieg muzyką, którą lubisz albo biegaj w miejscach, które uważasz za swoje ulubione. Im przyjemniejsze będzie bieganie, tym częściej będziesz chciał do niego wracać.

Po trzecie: Wyznaczaj sobie krótkie cele. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś- zacznij od krótkich dystansów. Może najpierw kilometr od domu w tę i z powrotem. A może dasz radę dwa? Dobry trener pomoże wyznaczyć Ci cele, które z czasem będą coraz śmielsze, a efekty kondycyjne nie do poznania.

Po czwarte: Zadbaj o odpowiedni strój. Wiadomo, że nie musisz od razu kupować sprzętu wartego kilka tysięcy. Postaraj się jednak zaopatrzyć w luźne ubranie oraz buty, które jak najbardziej amortyzują stopy. Odpowiednie obuwie może uchronić Cię przed poważną kontuzją stawów.

Na końcu: Pamiętaj, że bieganie wymaga ogromnego wysiłku. Jeśli nie masz wystarczającej kondycji, narzuć własne tempo, a kiedy czujesz, że zaczyna brakować ci tchu, zmień bieg w marsz. Po zakończonym treningu dobrze porozciągaj mięśnie. No i najważniejsza rzecz: Nagradzaj siebie za nawet najmniejsze sukcesy. Oczywiście- nie należy przesadzać w tej kwestii. Kiedy zrobisz pierwszy trening biegania nie nagradzaj się dużą pizzą z ananasem, gdyż będzie mijało się to z celem, ale może usiądź przy jakimś dobrym filmie lub serialu. Zawsze pamiętaj, że nawet najmniejszy trening może później okazać się dla Ciebie wielką rzeczą, która odmieni Twoje życie.