Browse By

Krioterapia- idealna dla osób po kontuzjach i nie tylko

Krioterapia to specjalny zabieg, który polega na leczeniu zimnem. Tego rodzaju zabiegi bezsprzecznie stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób chętnie z nich korzysta. Generalnie, polega to na obniżeniu temperatury tkanek stosowanym w konkretnym celu. W efekcie działania niższej temperatury, w konkretnej okolicy, jaka jest poddawana zabiegi, może dojść do przekrwienia lub też zwiększonego ukrwienia, które skutkuje znacznie szybszym metabolizmem w obrębie danych tkanek. Zabieg ten niesie więc ze sobą bardzo wiele korzyści. Pomaga on zwalczać dolegliwości bólowe, ma działanie przeciwzapalne, a także może znacznie zmniejszać obrzęki. Oczywiście, można wykonać go jednorazowo, jednak najczęściej zdecydowanie najlepszy efekt można uzyskać w momencie, kiedy wykonuje się go seriami. Docelowo, miejscem, w którym się go wykonuje jest specjalna kriokomora, w której możliwe jest uzyskanie odpowiednio niskiej temperatury, jaka jest potrzebna, aby uzyskać pożądane rezultaty. Wykonuje się go również z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.

Dla kogo ten zabieg będzie strzałem w dziesiątkę?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której regularnie trenujemy bieganie i nagle przydarza się nam kontuzja. Oznacza to zazwyczaj konieczność zaprzestania treningów, co może znacząco popsuć nam plany. W takim przypadku krioterapia będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż jest to zabieg polecany sportowcom po różnego rodzaju kontuzjach. Dzięki niemu można znacznie szybciej wrócić do pełnej sprawności. Dlatego też leczenie zimnem jest rekomendowane po różnego rodzaju stłuczeniach, po urazach, a także po naderwaniu ścięgien. Dzięki terapii można uśmierzać ból i skutecznie, powoli zwiększać ruchomość stawów.

Zabieg ten jest jednak polecany nie tylko sportowcom, ale tak naprawdę każdemu, kto ma problemy z rekonwalescencją po różnego rodzaju urazach lub też cierpi na schorzenia o podłożu reumatologicznym. W taki sposób można leczyć różnego rodzaju zwyrodnienia, a także zaradzić nadmiernemu napięciu mięśni.

Zabieg krioterapii wykonywany jest z wykorzystaniem specjalnego, dedykowanego do tego celu urządzenia. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z niego rozsądnie i brać pod uwagę ewentualne przeciwwskazania. Z leczenia zimnem nie powinny korzystać kobiety będące w ciąży. Zabieg będzie też niewskazany dla osób, które cierpią na zaburzenia czucia czy też zaburzenia krążenia. Nie powinno się go też przeprowadzać w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zapaleniem żył głębokich.