Browse By

Zamiatarki drogowe i ich zastosowanie w praktyce

Zamiatarki drogowe to maszyny w specjalny sposób dostosowane do tego, aby efektywnie oczyszczać nimi ulice. Ich rozmiar, sposób czyszczenia, a także cały osprzęt zostały zaprojektowane tak, aby sprzątanie z ich wykorzystaniem pozwalało utrzymywać przestrzeń miejską w nienagannej czystości. Zamiatarki drogowe są produkowane w różnych wariantach, a to, jaki model wykorzystuje się w konkretnym miejscu zależy od zadania, jakie mają wykonać. Tym samym na drogach znajdziemy duże zamiatarki przypominające samochody ciężarowe, a także mniejsze, kompaktowe zamiatarki uliczne, które oczyszczają centra miast.

Duże i wydajne zamiatarki- gdzie można je spotkać?

Taka zamiatarka to samochód ciężarowy wewnątrz którego znajdują się duże i bardzo pojemne zbiorniki- na czystą wodę użytkową, na wodę już zużytą, a także kontener na odpady. Zamiatarka musi posiadać spełniać określone wymagania, co do ilości emisji zanieczyszczeń do środowiska. Duże zamiatarki również posiadają specjalistyczny osprzęt sprzątający. Wygląda on jednak trochę inaczej niż w przypadku zamiatarek kompaktowych. Bardzo rzadko jest on umieszczony we frontowej części maszyny. Ze względów wydajnościowych dobrą praktyką jest projektowanie go z boku maszyny. Może on się składać z 1 do 3 szczotek obrotowych, które są umieszczone na wysięgnikach hydraulicznych. Nie jest wcale rzadkością także takie rozwiązanie, w którym maszyna nie posiada szczotek bocznych, a jedynie osprzęt sprzątający wleczony, który operuje z tyłu maszyny.

Ogromna zaletą dużych zamiatarek jest ich niesamowita wydajność. Mogą transportować pojemne zbiorniki, a ze względu na to, że są to duże samochody ciężarowe- są w stanie oczyścić spora powierzchnię ulic podczas swojego jednokrotnego przejazdu. Zamiatarki te najczęściej wykorzystuje się na głównych drogach powiatowych, wojewódzkich czy krajowych, doskonale sprawdzają się do oczyszczania terenów przy inwestycjach budowlanych. Duże i wydajne zamiatarki tego rodzaju można znaleźć na stronie Terberg Matec Polska. Jest to też przedsiębiorstwo, w którym wykonywana jest naprawa zamiatarek. Przeglądy oraz serwisowanie, a także naprawa zamiatarek z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych to usługi ważne, niezbędne do prawidłowego utrzymania tych maszyn w użytku przez długi czas.

Jaka jest alternatywa dla dużych zamiatarek?

Zupełnie innym rodzajem zamiatarki jest kompaktowa zamiatarka uliczna. Charakteryzuje się ona niewielkim rozmiarem, dużą zwrotnością, a także rozbudowanym osprzętem sprzątającym w postaci szczotek obrotowych, które znajdują się najczęściej na froncie maszyny, a czasem też i z boku. To, co wyróżnia te zamiatarki do duża, przeszklona kabina operatora maszyny.