Browse By

Zaczynasz treningi biegowe? Pamiętaj o odpowiednim stroju

Odpowiednia odzież funkcyjna pozwala uczynić każdy trening łatwiejszym i przyjemniejszym. Oczywiście, na samym początku możemy spróbować zakładać na treningi zwykłą odzież bawełnianą. Pozwoli nam to przekonać się o tym, czy jest sens inwestować w odzież do biegania– jeśli mielibyśmy szybko zaprzestać treningów jej zakup byłby bezsensowny. Z tego też względu znacznie prościej zaczynać swoją przygodę z bieganiem podczas miesięcy letnich, kiedy to aż tyle tej odzieży nie potrzebujemy. Trenując już jakiś czas sami za pewne dojdziemy do wniosku, że czas na odpowiednią odzież, która ułatwi nam codzienne wybieganie.

Dlaczego odzież techniczna jest tak ważna?

Taka odzież posiada bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że jest bardzo lekka. Jednocześnie, w zależności od rodzaju zakupionej odzieży, potrafi bardzo skutecznie ochronić nas przed zimnem, wiatrem, a w przypadku niektórych kurtek biegowych o specjalistycznym charakterze- także przed deszczem. Co ważne, jest to odzież oddychająca. Za pewne każdy z nas zna właściwości typowego, bawełnianego podkoszulka- kiedy się spocimy nie wysycha zbyt szybko i długo musimy męczyć się z mokrymi plamami. Bawełna ma bowiem to do siebie, że jest co prawda naturalna i przyjemna dla ciała, ale jest też mocno nasiąkliwa. Odzie techniczna jest inna. To w pełni syntetyczna tkanina, ale taka, która posiada pewne pożądane właściwości- szybko odprowadza pot na zewnątrz i szybko schnie. Taki strój do biegania w szczególności ma znaczenie podczas chłodniejszych miesięcy, kiedy to bieganie w przepoconej koszulce szybko może sprawić, że nas zawieje i że się przeziębimy.

Używanie odzieży technicznej ma jednak także spore znaczenie estetyczne- bo kto chciałby przez cały trening biegać w mokrej od potu koszulce. Musimy także mieć świadomość tego, że odzież techniczna ma swój specyficzny zapach. Dlatego też do jej regularnego prania powinniśmy używać odpowiedniego, dedykowanego środka, który pomoże utrzymać ją w czystości. Im chłodniejsza pora roku, tym garderoba biegowa za pewne będzie się powiększać, gdyż w zimowe miesiące najlepiej sprawdza się ubieranie warstwami. Czas więc pomyśleć o tym, co na pewno przyda się nam już jesienią.

A co z butami do biegania?

Są bardzo ważne, nie tylko dla naszego komfortu, ale i zdrowia. Dobre buty do biegania można dostosować do nawierzchni, na której zazwyczaj trenujemy, ale też są one w odpowiedni sposób skonstruowane. Przemyślana technologia doboru różnych tworzyw sprawia, że są na tyle miękkie, aby zapewnić naszym nogom dobrą amortyzacje od podłoża- nawet tego najbardziej twardego, asfaltowego, które nie jest zbytnio przyjazne dla naszych stawów i kolan. Niestety, biegając dużo i intensywnie trenując, odpowiednie buty są konieczne, gdyż bez nich jesteśmy bardzo mocno narażeni na ewentualne kontuzje. Dlatego też kompletowanie wyposażenia biegacza powinniśmy zacząć właśnie od butów, bo to one pozwolą nam czerpać przyjemność z treningów.

Artykuł przygotowany we współpracy z: https://www.niren.pl/