Browse By

Trasy od 5K do 10K

Bieg na 5 i 10 kilometrów są dystansami, które cieszą się największą popularnością. Są to idealne biegi dla osób początkujących, a dodatkowo wystarczy tylko kilka tygodni aby się do nich przygotować. Dodatkowym atutem jest to, że maksymalnie zajmują godzinę dziennie, chociaż są też takie, które trwają 15 minut. Teraz już nie masz wymówki przed tym aby wykonać trening biegowy i przygotować się do mniejszego lub większego dystansu.

Kto może przygotować się do biegu?

Zdecydowanie każdy! Bez względu na to czy dopiero zaczynasz, czy biegasz od jakiegoś czasu, czy wracasz po przerwie – zawsze możesz przygotować się do tego, aby wystartować w biegu na 5 czy 10 kilometrów. Taki dystans ma praktycznie same plusy, bo nie musisz, tak jak do maratonu, przygotowywać się przez cztery miesiące po kilka godzin dziennie. Dystans jest wręcz idealny, ponieważ nie wymaga większego przygotowania siłowego, a dodatkowo, nie zaburzy to zbytnio Twojego standardowego rytmu dnia.

Jak się przygotować do treningu?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na bieg 5 kilometrowy czy 10, powinieneś znaleźć w sobie odpowiednio dużo motywacji. Dobrą metodą jest wpisanie do kalendarza daty starty, a jeszcze lepiej, jeśli ta data będzie w widocznym miejscu. Na pewno dodatkowo Cię to zmotywuje, jeśli nie będziesz miał/a ochoty na trening. Pamiętaj też, żeby nie nastawiać się negatywnie. Krótkie dystanse mają to do siebie, że praktycznie każdy startuje w nich zadowolony. Traktują to bardziej jako zabawę niż rywalizację.

Oczywiście wiele osób biegnie aby pobić swój rekord życiowy, ale nie zapominają przy tym o dobrej zabawie. Zanim rozpoczniesz treningi, zastanów się czy będziesz mieć czas na to, aby regularnie trenować. Musisz być świadomy tego, że systematyczna praca jest istotna, szczególnie jeśli chcesz wystartować w biegu. Nie możesz podejść do tego w lekceważący sposób – no chyba, że jest to dla Ciebie mało istotne, ale wtedy nie oczekuj większych efektów. Jeśli wiesz, że samodzielnie szybko się poddasz, skorzystaj z treningów pod okiem specjalistów (więcej informacji znajdziesz klikając w link – trening biegowy)