Browse By

Co zrobić zanim się zacznie i jak zacząć?

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem od zakupy modnego stroju czy też nowej pary butów. Tymczasem należy zacząć od… wizyty u lekarza!  Zanim udasz się na pierwszy trening upewnij się, że nie ma żadnych przeciwskazań, abyś mógł uprawiać tę dyscyplinę sportu. I chociaż wielokrotnie słyszałeś pewnie, że sport to zdrowie, to przykład Juma Fixxa pokazuje, że nie warto ryzykować.

Idź, nie biegaj

Jeśli lekarz potwierdzi, że nic Ci nie dolega, czas na twój pierwszy start. Pierwsza porada może wydać Ci się dość absurdalna, jednak mimo wszystko zalecamy Ci, abyś się do niej zastosował. Mówi ona: „idź, nie biegnij”. Dlaczego? Ponieważ w sporcie trzeba działać metodą małych kroczków, a Ty pewnie do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia. Jeśli na dzień dobry przesadzisz z treningiem, twoje ciało odmówi posłuszeństwa. Będziesz tak obolały, że zaczniesz zastanawiać się czy nie schować nowych butów biegowych w najgłębszy kąt szafy.

Trening na początek

Sprawdzona zasada mówi: cztery razy w tygodniu po pół godziny dziennie i tego się trzymajmy.  Pamiętaj, że zdobycie formy nie będzie wcale łatwe i że osiągniesz to tylko dzięki regularnym treningom. Słyszałeś kiedyś o tak zwanej regule postępu? Jeśli nie to powinieneś, ponieważ mówi ona o tym, że to nie wielkie zrywy, a małe kroki prowadzą do poprawy pozycji. Życzymy więc wytrwałości!